ERP چیست؟ و نقش آن در شرکت های موفق چگونه است؟

ERP چیست؟

سیستم‌های استاندارد به چیزی تبدیل شده‌اند که امروزه به عنوان «ERP» یا سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی شناخته می‌شود. اساسا، ERP یک نرم افزار مدیریت کسب و کار است که به هماهنگی و مدیریت تمام فعالیت های تجاری یک کسب و کار کمک می کند و اطلاعات را در تمام سطوح سازمان در دسترس قرار می دهد. پیاده سازی ERP بر کل سازمان از جمله فرآیندها، افراد و فرهنگ آنها تأثیر می گذارد.

ERP چیست؟

راهکار ERP در کسب و کار باعث می شود :

 1. سبب بهبود کارایی می شود.
  یک سیستم نرم افزاری ERP مبتنی بر اینترنت می تواند تمام منابع سازمان را به طور موثر مدیریت کند. با راهکارهای ERP راهیار دیگرنیازی به وارد کردن تمام اطلاعات به صورت دستی ندارید و فرآیندهای تکراری حذف می شوند و فرآیندهای کسب‌وکار کارآمدتر و آسان‌تر می شوند به راحتی داده‌ها جمع‌آوری می شوند و تمام اطلاعات را مطابق با نیاز و انتخاب خود به‌روزرسانی کنید و همه بخش ها (مالی، بازاریابی، تولید و کنترل موجودی) را در یک پایگاه داده مرکزی تجمیع می کند.
راهکار ERP
 1. فرآیندهای یک شرکت را بهبود می بخشد.
  نرم افزار ERP نقش مهمی در بهبود فرآیندهای جاری شرکت دارد. نرم افزار ERP همه امور را از مشتریان گرفته تا زمان بندی ها تا کارمندان و صورتحساب ها را مدیریت می کند. این نوع نرم افزار تضمین می کند که تمام وظایف در زمان مقرر انجام می شود و باعث افزایش رضایت مشتریان می شود.
 1. مدیریت اطلاعات بهتر از طریق فرآیند کسب و کار
  معیارها و اندازه گیری های عملکرد در ارزیابی پیشرفت کسب و کار ضروری هستند. علاوه بر این، راهکارهای ERP به شما در تنظیم اهداف آینده خود کمک می کنند. هنگامی که کسب و کار شما شروع به رونق می کند، محاسبه دستی حاشیه فروش، نسبت سود و سایر معیارهای مشابه برای شما کار سختی خواهد بود.سیستم ERP فرآیندهای کسب و کار را بهبود می دهد. با استفاده از این نرم افزار، کارکنان سراسر سازمان می توانند بدون نیاز به نگهداری سوابق دستی به داده ها و اطلاعات مشترک دسترسی داشته باشند. این سیستم همچنین گزارش های همگام سازی شده را بر اساس معیارهای کلیدی کسب و کار تولید می کند. از آنجایی که همه می توانند بلافاصله به داده ها دسترسی داشته باشند، بنابراین مدیریت شرکت می تواند تصمیمات مهمی را به سرعت اتخاذ کند.
راهکار ERP
 1. بهبود گردش کار، بهره وری را افزایش می دهد
  با راهکارهای نرم افزاری ERP، گردش کار در همه بخش ها ساده می شوند. اکنون دسترسی به داده ها از طریق رابط های کاربر پسند ساده می شوند.کارمندان اکنون می توانند تمام اطلاعات مربوطه را که برای کارشان ضروری است به راحتی دریافت کنند. نرم افزار ERP خواه در حال استخراج یک گزارش سفارشی یا استاندارد یا تنظیم گزارش های سیستم برای ارائه باشد، کار هر کارمندی را ساده تر و آسان تر می کند. این به طور خودکار بهره وری کلی را افزایش می دهد.
 1. حسابداری تجاری ساده تر می شود
  اگر بخش‌های فروش، حسابداری، تولید و منابع انسانی به داده‌های به اشتراک گذاشته شده دسترسی نداشته باشند، ادامه حیات یک شرکت دشوار خواهد شد.گزارشگری مالی و حسابداری روزمره زمان و تلاش زیادی را از کاربران می گیرد. با استفاده از نرم افزار حسابداری تجاری ERP می توان این زمان ها را کاهش داد. استفاده از ERP برای یکپارچه سازی و تجزیه و تحلیل داده های مالی مهم، بهره وری را افزایش می دهد و تاخیرها را کاهش می دهد.
 1. شفافیت در هر بخش
  اطلاعات و داده ها دارایی های تجاری بسیار مهم برای هر شرکت هستند. امنیت و یکپارچگی داده ها بسیار مهم است تا اطمینان حاصل شود که هر اطلاعات تجاری توسط افراد درست و قابل اعتماد پردازش و قابل دسترسی است. نرم افزار ERP نه تنها داده ها را به صورت ایمن حفظ می کند، بلکه فقط به افرادی که مجاز هستند به داده ها دسترسی خواهند داشت. در حال حاضر، اطلاعات استراتژیک را می توان در یک مکان نگهداری کرد، اما به روز رسانی این اطلاعات می تواند توسط یک یا چند فرد مجاز انجام شود.
ERP چیست؟
 1. حذف دوباره کاری ها
  افزونگی داده یکی از بزرگترین مشکلات سیستم مدیریت داده غیرمتمرکز است. داده های اضافی به داده هایی گفته می شود که دو بار یا بیشتر تکرار شده اند. این می تواند سردرگمی و ناهماهنگی در مشاغل ایجاد کند. این یک مشکل روزمره برای کسب و کارهایی است که مکان های ذخیره سازی داده های متعددی دارند. اما با استفاده از نرم افزار موثر ERP می توان از این مشکل جلوگیری کرد.
 1. بهبود سیستم گزارش دهی
  از مزایای دیگر راهکارهای نرم افزاری ERP، مزایای گزارش دهی پروژه ها را در یک شرکت بهبود می بخشد. با استفاده از نرم افزار ERP، یک کسب و کار می تواند عملکردهای مختلف را در بخش های مختلف مقایسه کند و پیشرفت کار پروژه های مختلف را تجزیه و تحلیل کند. اکنون دیگر نیازی به نوشتن چندین ایمیل و نگهداری فایل های اکسل نیست. یک شرکت می تواند گزارش دهی خود را با نرم افزار ERP آسان تر کند.
 1. رضایت مشتری بهتر
  راضی نگه داشتن مشتریان در حین مدیریت فروش و موجودی می تواند برای یک شرکت کار دلهره آور باشد. اگر داده‌های مشتری و موجودی خود را در نرم افزارهای مختلف نگهداری کنید، می‌تواند پیچیده‌تر شود. اگر بخواهید اطلاعات مربوط به محصول را به مشتری خود گزارش دهید، ممکن است زمان زیادی طول بکشد. نداشتن اطلاعات موجودی به روز، این می تواند کسب و کار را با چالش های جدی مواجه کند.ERP به کسب و کار در حفظ اطلاعات به روز کمک می کند و به مشتری شما در دسترسی به داده های دقیق و به روز کمک می کند. این مطمئناً رابطه مراقبت از مشتری شما را بهبود می بخشد و مشتریان شما را به شرکت وفادارتر می کند.
ERP چیست؟
 1. اطلاعات و داده های بخش های مختلف به راحتی قابل دسترسی است
  به اشتراک گذاری داده ها با بخش های مختلف یک کار دشوار برای سازمان ها است.جمع‌آوری داده‌ها از بخش‌های مختلف و نگهداری صحیح آن برای بهبود شرکت، کاری بسیار زمان‌بر است. اما سیستم های ERP این کار را برای سازمان ها آسان تر کرده اند. در حال حاضر، مدیریت داده ها و دسترسی از همه بخش ها آسان تر شده است. داده های پروژه های مختلف را می توان به راحتی با یک راهکارERP مدیریت و نگهداری کرد.
 1. اطمینان از امنیت داده ها
  امنیت داده ها یک مسئله مهم برای رشد یک سازمان است و هرگز نمی توان آن را به خطر انداخت. هنگامی که از یک راه حل نرم افزاری ERP برای سازمان خود استفاده می کنید، امنیت داده ها نگران کننده نیست. نرم افزار ERP ثبات امنیتی هر داده را بهبود می بخشد و این باعث افزایش دقت می شود.
 1. ERP بازگشت سرمایه مثبتی می دهد
  پیاده سازی ERP فرآیندی زمان بر است و در سناریوهای معمولی ممکن است تا 3 سال طول بکشد. اما با راه حل ERP مبتنی بر اینترنت، می توانید بازه زمانی را به حداقل برسانید. طبق بررسی‌ها، شرکت‌هایی که در ابتدای پیاده‌سازی ERP بر بازگشت سرمایه (ROI) تاکید می‌کنند، راه‌حل ERP مبتنی بر توانمندی می‌تواند پس از یک سال نتایج قابل‌توجهی به همراه داشته باشد. راه حل ERP مبتنی بر اینترنت برای بسیاری از موارد از جمله کاهش هزینه، بهبود کیفیت، رضایت مشتری، کاهش تعداد کارکنان، استقرار مجدد و بهبود سهم بازار مفید است.
ERP چیست؟
 1. ERP قابل تنظیم و سازگار است
  راهکارهای نرم افزاری ERP بدون توجه به سیستم عامل ها و سیستم های پایگاه داده مورد استفاده به راحتی می تواند مطابق با نیازهای شرکت سفارشی شوند. راه حل های ERP نه تنها برای سازمان های بزرگ ساخته شده اند، بلکه اکنون برای مشاغل کوچک و متوسط نیز مناسب هستند. علاوه بر این، سیستم های ERP را می توان به صورت گام به گام پیاده سازی کرد که به این معنی است که یک شرکت در ابتدا نیازی به سرمایه گذاری هنگفت ندارد. این برای شرکت هایی مفید است که بودجه آنها یک محدودیت است.

راهکار ERP نقش مهمی در مدیریت و بهبود بهره وری کسب و کارها دارد تعدادی از شرکت های موفق که از فن آوری های نوین بهره گرفته اند را از کتاب خوب به عالی برای شما بازگو می کنیم.

تعدادی از شرکت های موفق که راهکار erp استفاده کرده اند

این شرکت ها اتخاذ فن آوری پیشرفته را فقط محض خاطر خود فن آوری پیشرفته یا واکنشی در پاسخ به عقب ماندگی بکارنگرفتند بلکه در پیشرفت صعودی خود، از فن آوری به عنوان ابزاری برای سرعت بخشیدن به این شتاب استفاده کردند ما در این شرکت ها شاهد بوده ایم که در به‌کارگیری فن آوری ها همواره پیشتاز بوده اند.
این شرکت ها افرادی نظم گرایی هستند که افکار منظم و در نتیجه عملکردهای منظمی دارند و هیچ تفاوتی با ارتباط آنان با سایر تصمیم گیری هایشان ندارد در نتیجه عملکردهای منظمی دارند وقتی تشخیص دهند که نوعی از فن آوری با کار آنان مرتبط است، با شیفتگی و خلاقیت، آن را به خدمت می گیرند.

ERP راهیار محصولی از گروه نرم افزاری سپینا

راه حل های ERP راهیار محصول شرکت سپینا با توجه به انداره كسب و كارها در صنایع مختلف و متناسب با فن آوری‌ها و مدل‌های روز آماده و ارائه شده است. مزیت رقابتی كسب و كارها با استفاده از این راهكارها با کمترین هزینه افزایش می یابد. راه حل های ERP راهیار شامل كلیه حوزه های سازمان، از قبیل حوزه مالی، بازرگانی، منابع انسانی، حسابداری مدیریت و … می باشند كه به صورت یکپارچه طراحی شده اند. راه حل های ERP راهیار در بستر اینترنت اجرا می شوند این خصوصیت سازمان هایی را كه به صورت غیرمتمركز هستند و توزیع جغرافیایی دارند را با امنیت مناسب و سرعت بالا بهبود می بخشد.

ERP چیست؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *