ویژگی های نرم افزار حسابداری شرکت های بزرگ و آشنایی با انواع سیستم های حسابداری

هر شرکت ، کارخانه ، فروشگاه های زنجیره ای و سازمانهای چند شعبه ای و به طور کلی هر کسب و کاری که پول در آن رد و بدل می شود می تواند از ویژگی های نرم افزار حسابداری شرکت های بزرگ بهره برد. اغلب این نرم افزار ها گران قیمت و در عین حال پیشرفته هستند و سازمانهای بزرگ برای سهولت در امر حسابداری و به روز بودن مجبور به صرف هزینه و استفاده از آنها هستند. عملکرد این نرم افزار ها بصورت ارائه گزارشات مستمر و مداوم از حساب های مالی می باشد و از ویژگی های آن برای شرکت های بزرگ این است که مدیران شرکت ها می توانند فرایندهای سازمانی و نوع عملکرد شرکت و منابع خود را بطور دقیق و بدون نقص مشاهده کنند و نقاط ضعف و قدرت شرکت را تشخیص دهند سپس در راستای برطرف کردن مشکل یا و اخذ تصمیمات درست قدم بردارند.

بررسی نقاط ضعف و قدرت سازمانها از ویژگی های نرم افزار حسابداری شرکت های بزرگ می باشد
بررسی نقاط ضعف و قدرت سازمانها از ویژگی های نرم افزار حسابداری شرکت های بزرگ می باشد

اما با توجه به نوع کارکرد و فعالیت شرکت مورد نظر ، نرم افزارهای حسابداری خاص و متفاوتی ساخته شده اند که صاحبان کارگاه یا کارخانه ها آنها را خریداری و استفاده می کنند.

ویژگی های نرم افزار حسابداری شرکت های بزرگ بر حسب نوع عملکرد و امکانات مختلف به دسته های تخصصی تقسیم شده اند ؛ مانند :

 1. سیستم حسابداری مالی، صندوق ، بانک ، عملیات چک و… : این دسته از سیستم ها نشانگر گردش وجوه نقد ، صورتحساب بانک و چک های دریافتی و پرداختی است.
 2. سیستم حقوق و دستمزد : بر اساس احکام تعریف شده به ازای هر نفر ، میتواند حقوق هر کارمند را با توجه به میزان کارکرد محاسبه نماید.
 3. سیستم حسابداری انبار : با ثبت کلیه ورود و خروج ها ، امکان مشاهده موجودی کالا ها وکاردکس مربوطه را در هر لحظه میسر می سازد.
 4. سیستم خرید و فروش و صدور فاکتور : جهت صدور فاکتور فروش برای اجناس تولید شده و موجود در انبارشرکت و یا صدور فاکتور خرید برای مواد اولیه وکالاهای موردنیاز  استفاده می گردد.
 5. سیستم حسابداری صنعتی و قیمت تمام شده :شرکت ها و کارخانجات بزرگ جهت محاسبه قیمت تمام شده کالاها با شناسایی هزینه های مستقیم ، سربار ها ، زمان و مواد اتلاف شده از این سیستم استفاده می کنند.
ویژگی های نرم افزار حسابداری شرکت های بزرگ

سیستم بازرگانی و خرید

نرم افزار های سازمانی و دولتی :در سازمان ها و شرکت های اداری و دولتی کاربرد فراوانی دارد.

سیستم پیمانکاری : در شرکت های بزرگ که ارائه خدمات انجام می دهند ، استفاده می شود.

سیستم تولید : با استفاده از ثبت گزارش های تولید ، می توان از تعداد قطعات تولید شده در هر مرحله و ضایعات حاصله اطلاع پیدا کرد و گلوگاه ها را نیز شناسایی کرد و در جهت برطرف نمودن آنها اقدام نمود.

سیستم حسابداری خدماتی

و…

دلیل دسته بندی نرم افزار ها این است که هر شرکت با توجه به خدمتی که ارائه می دهد میبایست در حوزه تخصصی خود سیستم حسابداری مربوط به خود را تهیه کند تا امورات مالی و حسابداری به سرعت انجام گیرد. شرکت های بزرگ بر اساس نوع فعالیت خود یکی از انواع نرم افزارهای حسابداری را خریداری می کنند. آنها همچنین می توانند تنها قسمتی از یک نرم افزار را سفارش دهند و یا اگر قصد استفاده از تمام ویژگی های نرم افزار حسابداری شرکت های بزرگ را دارند ، می توانند آن را خریداری کنند که به این حالت اصطلاحا  سیستم حسابداری یکپارچه گفته می شود.

شایان ذکر است که قیمت خرید و نصب و راه اندازی سیستم های حسابداری بر اساس امکانات نرم افزارها متفاوت است و به سه دسته تقسیم می شوند :

دسته اول که دارای بیشترین قیمت می باشد و بانک ها ، ادارات ، سازمان های تجاری و تفریحی بزرگ ، کارخانجات و کسب و کارهای گسترده ملزم به خرید این دسته هستند.

دسته دوم که هزینه متوسطی برای خرید نرم افزار حسابداری می کنندشامل فروشگاه های زنجیره ای ، کارگاه ها و شرکت های متوسط هستند

دسته سوم ، متحمل کمترین هزینه برای خرید و نصب و راه اندازی سیستم خود می شوند مانند فروشگاه های کوچک ، کسب و کار های کوچک

بررسی ویژگی های نرم افزار حسابداری در شرکت های بزرگ :

امروزه با گسترش فعالیت های اقتصادی و پیچیده تر شدن معاملات و گستردگی آنها ،استفاده از روش های حسابداری سنتی غیر ممکن می باشد بنابراین ، مدیران و صاحبان شرکت های بزرگ به سمت استفاده از نرم افزارهای حسابداری به روز و پیشرفته سوق پیدا کرده اند .آنها به خوبی از مزایا و ویژگی های نرم افزار حسابداری شرکت‌های بزرگ نسبت به روش های قدیمی آگاه هستند .

کمرنگ شدن استفاده از روش های سنتی حسابداری

برخی از ویژگی های نرم افزار حسابداری شرکت های بزرگ به این ترتیب می باشند :

 1. برای شرکت های بزرگ ، کمبود زمان معضل بزرگی می باشد بنابراین هر تکنولوژی و پیشرفتی که باعث صرفه جویی در زمان شود برای آنها حکم طلا را دارد. صرفه جویی در وقت را میتوان از اولین ویژگی های نرم افزار حسابداری شرکت‌های بزرگ نامید.
 2. سیستم های حسابداری می توانند کلیه فعالیت های حسابداری را بصورت خودکار انجام دهند، تنها کافی است سند و اطلاعات اولیه را مانند حساب های خرید ، فروش و یا ثبت هزینه را وارد سیستم کنند و بقیه عملیات بر عهده نرم افزار است. از جمله ثبت و صدور سند های حسابداری .این سیستم ها می توانند بر اساس نوع سند ، اطلاعات را به قسمت هایی مثل انبار ، حسابداری مالی و حسابرسی بهای تمام شده و … ارتباط دهند به اصطلاح Link   می دهد.
 3. از دیگر ویژگی های نرم افزار حسابداری شرکت‌های بزرگ ، می توان به ارائه گزارشات دقیق و مستمر بر اساس استاندارد های حسابداری اشاره نمود که مدیران بر اساس گزارشات ارائه شده توسط سیستم مالی می توانند در مورد نحوه ادامه فعالیت یا توقف آن تصمیمات مهمی اتخاذ نمایند.
 4.  نرم افزار را میتوان به گونه ای تنظیم نمود تاباراسال پیغامهای به موقع در زمان های معینی ، پرداخت و یا دریافت مطالبات را به کاربران هشداردهددر نتیجه امکان برنامه ریزی مناسب و استفاده از منابع نقدینگی را در سازمان فراهم آورد.
 5. با استفاده از ویژگی های نرم افزار حسابداری شرکت‌های بزرگ می توان گردش وموضوعات مالی سازمان را به خوبی مشاهده کرد. و به کمک این ویژگی ، حسابرسان و یا کارکنان واحد کنترل داخلی می توانند نظارت دقیق تری بر روی حساب ها داشته باشند. این ویژگی سبب جلوگیری از سود جویی ها و بروز اشکالات درسازمان می شود.
 6. بر اساس گزارشاتی که بصورت مجزا از سیستم تولید در اختیار کار فرما قرار می گیرد ، می توان ارزیابی و بازدهی منابع را به راحتی انجام داد. استفاده بهینه از منابع انسانی از دیگر ویژگی های نرم افزار حسابداری شرکت‌های بزرگ به حساب می آید.
 7. به راحتی می توان ایستگاه ها و گلوگاه ها را تشخیص داد که این امر  رونداجرای فعالیت هارا بهبود و تسریع می نماید.
 8. به کمک این سیستم ها ، قیمت گذاری دقیق تر انجام می گیرد و باعث شناسایی به موقع زیان های ناشی از ان می شود. در نتیجه می توان عکس العمل مناسب در برابر کنترل هزینه ها نشان داد.
 9. در شرکت های بزرگ به دلیل زیاد بودن اطلاعات موجودی ، کنترل آن سخت می باشد اما به کمک ویژگی‌های نرم افزار حسابداری شرکت‌های بزرگ ، ورود و خروج و مشاهده موجودی یک کالا کاملا مشخص می باشد و می توان با استفاده از گزارشات ، اشکالات را سریعا ردیابی و برطرف نمود.برای آشنایی با راهکارهای نرم‌افزاری سازمانی راهیار برای کسب‌ و ‌کارهای بزرگ و سازمانها کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *