تفكر سیستمی در حسابداری

تفكر سیستمی در حسابداری

تفكر سیستمی در حسابداری: نقش حسابداری برای اهداف استراتژی و تصمیم گیری مدیران برای آینده کسب و کارها چیست؟ آيا هدف حسابداری تهیه گزارش هایی است که نمایانگر وضعیت گذشته و فعلی باشد؟ نقش حسابداری در تفکر استراتژیک مدیران برای تعیین ایده هایی برای توسعه مدل کسب و کار، اجرای استراتژی موفق و تعیین برنامه های استراتژیک و مقاصد آنها از نظر نتایج مالی چيست؟

تفكر سیستمی در حسابداری چارچوبی برای تفکر استراتژیک سازمانی و کنترل های مدیریتی می باشد و مدیران را درتعیین مقاصد استراتژیک و اصلاح آن کمک می کند. نقش حسابداری در تفکر استراتژیک و تاثیر نقش آن در اجزای تصمیم گیری در چارچوب اولیه مدل های استراتژی سازمان ها و انتخاب استراتژی كاملاٌ مرتبط می باشد.

تفكر سيستمی و حسابداری

نقش حسابداری در تفکر استراتژیک را حداقل می توان در چهار مرحله نام برد:

اول، زمانی که مفاهیم حسابداری را در تفسیر وضعیت شرکت به کار گرفته می شود و به ایجاد تصویر ذهنی در برنامه ريز استراتژی (استراتژیست) کمک می کند.
دوم، از طریق ابزارهای تجزیه و تحلیل مالی نقش دارد.
سوم، حسابداری احساس عدم قطعیت در رسیدن به برنامه های آینده را با ارائه نتايج سازمان از فعاليت های گذشته در قالب گزارش های متنوع کاهش می دهد و باعث می شود  گام های مطمئن تری در جهت اجرای برنامه های آينده سازمان  برداشته شود.
چهارم، حسابداری به عنوان وسیله ارتباطی عمل می کند، زیرا نتایج عملیات کل سازمان در حسابداری تجمیع می شود و در موضوعات استراتژیک که به یک دید جامع نیاز است نقش ارتباطی بازی می کند. حسابداری و تفكر استرات‍ژيک به كل حوزه ها و ارتباطات آن مرتبط هستند.

تفكر سیستمی و حسابداری

تفکر سیستمی در حسابداری رویکردی برای تجزیه و تحلیل

تفکر سیستمی در حسابداری رویکردی برای تجزیه و تحلیل است که در مورد نحوه ارتباط بخشهای مختلف یک سیستم و نحوه عملکرد سیستمها در چارچوب سیستمهای بزرگتر عمل می کند. این رویکرد يك رويكرد جامع است که می تواند در بسیاری از زمینه ها مورد استفاده قرار گیرد. تفکر سیستمی می تواند در تجزیه و تحلیل انواع سیستم های عملیاتی در صنایع مختلف مفید باشد.

حسابداری و تفکر سیستمی

مفهوم تفکر سیستمی

مفهوم “تفکر سیستمی” در سال 1956 ایجاد شد، زمانی که “گروه سیستم های پویا” توسط پروفسور جی دبلیو فارستر در دانشکده مدیریت Sloan در MIT مطرح شد. از شبیه سازی های کامپیوتری و  نمودارهای مختلف برای نشان دادن و پیش بینی رفتار سیستم استفاده می کردند.

وقتی نوبت به تفکر سیستمی مدیریت سازمان ها می رسد، برای سیستم ها رویکرد موثرتری را در نظر می گیريم، زیرا می خواهيم بدانيم چگونه اجزای سیستم بطور مستقل و در روابط پیچیده مختلف بر یکدیگر تأثیر می گذارند و چگونه کل سیستم ايجاد می شود. بخشها یا تیم های مختلف درون یک سازمان با یکدیگر ارتباط دارند و بر یکدیگر تأثیر می گذارند. در حالت ایده آل، آنها با هم برای رسیدن به یک هدف کار می کنند. مدیران کسب و کار واحدهای تجاری که متفکران سیستم هستند “تصویر بزرگ” را می بینند و این چیزی است که آنها برای به حداکثر رساندن كارایی در سازمان روی آن تمرکز می کنند.

علاوه بر درک نحوه عملکرد اجزای مختلف با یکدیگر و تأثیر بر یکدیگر، مدیر سیستم همچنین در نظر می گیرد که چگونه عملکرد آنها در هر جزء می تواند بر سیستم به طور کلی تأثیر بگذارد.

تفكر سیستمی و حسابداری

تفكر سیستمی در حسابداری با سیستم های یکپارچه

تفكر سیستمی در حسابداری را می توان با اجرای سیستم های یکپارچه اجرایی نمود و هر چه سیستم یکپارچه کارآمدتر باشد و بتواند با سایر حوزه های دیگر ارتباط خودکار داشته باشد کیفیت داده ها و كارایی سیستم های اطلاعاتی افزایش می یابد و داده ها قابلیت اطمینان بیشتری پیدا می کنند و اگرسیستم بر بستر وب استفاده شود گزارشگیری ها به لحظه می شوند و نیازهای حسابداری مدیریت با تفکر سیستمی نیز با وجود توزیع جغرافیایی سیستم ها مرتفع می شود.

سیستم یکپارچه نرم افزارهای راهکار سازمانی سپینا (راهیار) کاملاٌ منعطف و توسعه پذیر می باشد. قابلیت طراحی فرم ها در سیستم یکپارچه سپینا وجود دارند و با استفاده از قابلیت BPMS ، فرآیندهای شرکت را می توان خصوصی سازی و متناسب با فرآیندهای کسب و کار سازمان مشتری طراحی كرد. این امکان باعث می گردد سیستم های یکپارچه سپینا خود را با فرآیند کسب و کار مشتری متناسب نموده و کمترین تغییرات را در فرآیند انجام کار و یکپارچگی به مشتری تحمیل کنند و همراه مناسبی در تفکر سیستمی برای کسب و کارها باشند.

تفكر سیستمی و حسابداری

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *